Köpükle Varis Tedavisi
Skleroterapi Varis Tedavisi
Ekim 9, 2016
Endo Venöz Lazer Ablasyon Nedir?
Temmuz 28, 2018

Köpükle Varis Tedavisi

Skleroterapi, yaklaşık 100 yıldır hem telenjiektazi hem de variköz (genişlemiş) toplardamarların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Köpük skleroterapisi, klasik “sıvı” skleroterapiye oranla sunduğu pek çok avantaj nedeniyle son yıllarda giderek artan bir oranda kullanılmaktadır.

Köpükle varis tedavisi tekniğini bilen, deneyimli ellerde köpük skleroterapisi ile küçük ve orta çaplı variköz damarlar başarı ile tedavi edilmektedir.

“Doppler Ultrason” veya “Veinlight” eşliğinde yapılan köpük skleroterapi ile işlemin kalitesi çok artmakta ve uzun dönemde mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir.

Kolay kullanımı, düşük komplikasyon oranı ve yüksek etkinliği nedeniyle köpük skleroterapisi, variköz venlerin ve venöz ülserlerin tedavisinde önemli bir tedavi silahıdır.

Damar iç yüzeyinin medikal ilaçlarla hasarlanmasını sağlayıp, kapanmasını ve vücut tarafından metabolize edilerek yok edilmesini sağlama esasına dayanır.

Uygulama kolaylığı, başarısının yüksek olması, tekrarının az olması ve hasta rahatlığı yönünden üstünlükleri sebebiyle yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Özellikle lazer tedavisi ile başarılı olunamayacak boyut ve yapıdaki damarların tedavisinde oldukça etkilidir. Çoğu zaman lazer tedavisi ile kombine edilebilir.

Köpük Tedavisi ile Kombine Edilen Lazerle Varis Tedavisi

Endovenöz Lazer Ablasyon( EVLA) tedavisi, bir lazer jeneratörü ile oluşturulan enerjinin fiberoptik kateter ile varise yol açan toplardamar içine iletilmesi ve bu enerjinin damar duvarında yarattıgı ısı ve kontraksiyon sonucunda damar büzülmesi ve kapanması esasına dayanır.

Endovenöz ablasyon teknolojisi varis tedavisinde son 5 yıldır gittikçe artan yaygınlıkta kullanılmaktadır. Bu girişim eskiden hemen daima cerrahi tedavi gerektiren hastalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Endovenöz Lazer ablasyon tedavisinde “810-940-980 nm” dalga boylu hemoglobin spesifik lazer dalga boyları ile yeni jenerasyon “1320 ve 1470 nm” Damar endotelindeki suya spesifik dalga boylu lazerler kullanılmaktadır. Klinik Çalışmalar: yüksek dalgaboylu suya spesik lazerlerin (1320 ve 1470 nm) hem etkinliğinin daha fazla oldugunu hemde yan etki oranlarının ( bacakta morluk, ağrı, ağrı kesici kullanımı, hissizlik, yanık vb) daha düşük oldugunu göstermiştir. Bizde kendi kliniğimizde Bu çalışmalara paralel olarak 1470 nm diode lazer ve Radial kateter kullanarak endovenöz lazer ablasyon işlemini uygulamaktayız.

LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation), 1959 yılında Colombia Üniversitesi’nde doktora tezi yazan Gordon Gould tarafından ilk kez ortaya konmuş bir kavramdır. Laser enerjisinin aslında ilk olarak kullanılmaya başladığı alanların biri de tıptır. Kesme ve yakma işlemleri için kullanılabileceği daha 1960’ların başlarında görülmüştür. Bunun için doğru dalga boyundaki laser ışın demetinin, doğru doku için ve doğru miktarda kullanılması gerekmektedir.